Depo yönetiminin avantajları nelerdir?

Depo hizmeti alanlar iç ve dış müşteriler için, tam zamanlı ve müşteri odaklı çalışan stratejik destek bir birimdir. Burada da gelişmiş müşteri hizmeti ile depo yönetiminin tek platformdan yönetimi söz konusudur. En önemli avantajı olarak verimliliği arttırırken işletmelerin maliyetini düşürdüğünü söylemek mümkündür. Şimdi yavaş yavaş Depo yönetiminin avantajları nelerdir? bunlara değinelim.

 

Mobil erişim imkânı sayesinde anlık veri aktarımı ile el terminallerinden meydana gelecek donanımsal hataları engellemektedir.

İhtiyaca yönelik uyarlama imkânının bulunmasıyla işletmeye birçok açıdan rekabet avantajı sağlamış olur. Envanter değerlerini azaltır ve iş gücü verimliliğini arttırır.

Sevkiyat ve barkodlama işlemlerinde iyileşme göstererek müşteri siparişlerinin büyük ölçüde sağlıklı karşılanmasını sağlar.

Birimler arası entegrasyon özelliğiyle stok izlenim imkanı yaratır ve dijital ortamda kağıt gereksinimi duyulmadan online operasyon yönetimini mümkün kılar.

Karar verme sürecinin sistem tarafından gerçekleştiriliyor olması, karar verme aşamasındaki hataların önlenmesini, makine ve insan gücünün efektif kullanımını ve online alışverişlerde müşterinin en büyük beklentisi olan hızlı sipariş açısından zaman tasarrufunun sağlanmasını olanaklı kılar.

Operasyonların gerçekleştirilmesinde OT/VT (otomatik tarama ve veri toplama) teknolojisinde faydalanarak kullanıcıdan kaynaklanabilecek hataların minimuma indirgenmesini ve RF (veri iletimi) teknolojisi kullanarak zaman kayıplarının ortadan kaldırılmasını mümkün kılar.

Mevcut stok kapasitesinin etkin kullanılabilmesi özelliği sayesinde stok kapasitesinde artış gerçekleştirilmiş olur. Sipariş geçmişine yönelik takip edilebilirlik sağlaması avantajıyla doğabilecek sorunların önüne geçer. Palet/koli adetli sevkiyatların yapılabilme özelliğini bulundurur. Yapılan her hareketin kayıt altına alınmasını sağlayarak işlemlerin güven içinde takip edilebilirliğini sağlamış olur. Hızlı ve doğru envanter sayımının gerçekleşmesi olanağını barındırarak depo personeline yardımcı olur.

 

Bunun yanında envanter takibinin sistem tarafından otomatik gerçekleştiriliyor olması doğabilecek hataları engeller. Çalışanların ve yapılan işlerin istenen zaman aralığındaki performanslarının raporlanmasında yardımcı olur.

Stok takibi sayesinde deponuzda stok adedi düşen malların takibini gerçekleştirerek mal alımı işlemlerinizde takip edilebilirliği arttırır. Depo yönetiminin avantajları nelerdir? Bu yazımızda bu soruya cevap vermiş olduk.

Related Post

1 Comment

Leave a Comment