Depo yönetim sistemi nedir?

“Depo yönetim sistemi nedir?” sizlere kısaca açıklayalım. Depoya gelen ürünlerin kabulünden (mal kabulü, sayım, depo yönetimi, sevkiyat, palet/kutu) sevk edilmesine kadar geçen tüm süreci etkin ve verimli bir şekilde, bilgisayar kullanarak kaydedip raporlayan, içerisindeki algoritmalar sayesinde adres belirleme, alokasyon (stokları etkin ve doğru şekilde yönetebilmek için plan datası, mağaza tahmini, mağaza kapasitesi, satış datası, veri girişi bilgilerinden yararlanarak oluşturulan sistem) yapma gibi konularda kararlar alarak çalışanları yönlendiren, kaynakların takibini ve planlamayı sağlayan sisteme depo yönetim sistemi denmektedir. Depo yönetim sistemimizi incelemk için bu linke tılayabilirsiniz.

 

Bu sistemde, el terminalleri ile anlık bilgilerin kayıtları tutulmaktadır. İhtiyaç duyulan bilgiler sistemden okunduğu gibi, diğer yandan operasyonda günlük olarak yapılan işlemlerin tümü sisteme yine anlık olarak aktarılmaktadır. Bu durum, el terminallerinde meydana gelebilecek hata ve veri kayıplarını engellemektedir. Okunulan bilgilerin kesinliği bulunmaktadır. Ayrıca bilgilerin anlık girilmesi de, işletmedeki departmanların işlerini zamanında yürütebilmelerine olanak sağlamaktadır.

DEPO YÖNETİMİ VE PİXA

Basit bir şekilde bizim yaptığımız depo yönetim sistemini şöyle açıklayabiliriz. İlk olarak tüm raflar barkodlanır, ürünler elimize barkodlanmış şekilde gelir ve böylece depo tanımlanmış olur. Ardından depo sayımı gerçekleştirilir. Bu sayım neticesinde hangi rafa hangi ürünün yerleştirileceği rahatlıkla belirlenebilir. Sayımı gerçekleştirip bu işlemlerin hepsini tamamladığımızda depomuzda hangi markanın, hangi ürününden, nerede ve kaç tane olduğu sorularının cevaplarını bilebilir duruma gelmiş oluruz. Bu sistemin dijitalleşmesiyle birlikte pazaryeri, ERP’de olduğumuz gibi burada da entegrasyon ağına bağlı durumda oluruz. Bir satış işlemi gerçekleştiği vakit sipariş edilen ürünler depo çalışanının sipariş ekranına anlık olarak yansır. Siparişlerin hazırlanması sürecinde gerçekleşen alışverişin içerdiği ürün miktarı da göz önünde bulundurulunca en kısa rotanın oluşturulması ihtiyacı hissedilir. PIXA’nın sunmuş olduğu bu rota sayesinde kolaylıkla ve tez vakitte barkod bazlı siparişlerin toplanması gerçekleştirilir ve ürünler müşterilere ulaştırılmış olur. Depo yönetim sistemi nedir? size kısaca açıklamış olduk.

Related Post

Leave a Comment