Pazaryerlerinde Satış Sürecinde Yapılmaması Gerekenler

Bir önce ki yazımızda pazaryerlerinde satış sürecinde yapılması gerekenleri inceledik. Bugün tam tersi bir şekilde Pazaryerlerinde Satış Sürecinde Yapılmaması Gerekenler ‘i vurgulayacağız

 

N11, Gittigidiyor, Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerlerinde satış sürecinde yapılmaması gerekenler nelerdir bugün buna değiniceğiz. Pazaryeri entegrasyonumuzu incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

 

Yanlış Ürün Göndermek

 

Her satıcının korkulu rüyası haline gelmiş bir süreç olan yanlış ürün göndermek günümüzde N11, Gittigidiyor, Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerlerinde satış yapan kullanıcılar arasında oldukça popüler bir durum haline geldi. Günümüzde insanlar güvenli ödeme seçenekleri sayesinde daha yeni internet alışverişine adapte olmuşken bu tür hatalar sonucu hem alıcının güvenini sarsıyor, hemde satıcının marka değerini ve itibarını zedeliyor. Bu süreç sonunda satıcının ürünün kargosunu ödemesi yanında ayrı bir zarar olarak kalıyor.

 

İstatistiksel verilere göre yanlış ürün gönderme %30-%40 oranını seviyelerinde görebiliriz.

 

Kargo Seçeneği

 

Genel verilere göre alıcılar aldıkları ürün dışında kargoya ücret ödemek istemiyor. Bu yüzden kargo seçeneklerinde kampanya yapmayan satıcılar bu süreçten olumsuz etkilenebiliyor. Günümüzde de önemli bir hal alan ücretsiz kargo seçeneği alıcılar için bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda bu yüzden 100 tl ve üzeri alışverişte kargo bedava gibi veya ücretsiz kargo seçeneği oluşturabilirsiniz bu da sizin satışlarınızda artış olduğunu gözlemleyebileceksiniz.

 

Kampanya Dönemleri

 

Bir diğer önemli unsur ise N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Trendyol gibi pazaryerlerinde satışınızı gerçekleştirirken bu pazaryerlerinin düzenlemiş olduğu kampanya dönemleri olsun veya global kampanya dönemleri gibi (örn. Black Friday) dönemlerde indirim yapmak satışları arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu dönemler de indirim uygulanmayıp kısır geçtiğiniz süreçte satışlarınızda düşüş olmakla birlikte rakiplerinizin bilinirliği artıcak ve sizden daha ön planda olacaktır.

 

Popülerliği Düşük Olan Ürünler

 

Popüleritesi düşük olan ürünler N11, Gittigidiyor, Hepsiburada, Trendyol gibi pazaryerlerinde satış yaptığınız süreçte uzun süre listede kalması ve güncellenmemesi ürünün satışını zorlayacaktır. Ürünün satışını arttırmak istiyorsanız ürünü sürekli güncellemeniz gerekmektedir. Ürünü paket halinde bir promosyon paketi olarak sunabilirsiniz. Bu da müşterileriniz de daha çok ilgi çekici hale gelip ürünlerinizi daha kolay satılabilir hale getirecektir.

Pazaryerlerinde Satış Sürecinde Yapılmaması Gerekenler i sizlere anlattık. Pazaryeri entegrasyonumuzu incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Related Post

Leave a Comment