Pazaryerlerinde Satış Sürecinde Yapmanız Gerekenler

Gittigidiyor, N11, Hepsiburada, Trendyol gibi pazaryerlerinde satışınızı gerçekleştirirken yapılması gereken konuları inceledik ve size faydalı olduğunu düşündüklerimizi aktarmaya karar verdik. Bu yazımızda pazaryerlerinde satış sürecinde yapmanız gerekenler konusunu inceleyeceğiz. Pazaryerlerinde Satış Sürecinde Yapmanız Gerekenler nedir gelin hep birlikte bunlara göz atalım.

 

Doğru Ürün Göndermek

N11, Gittigidiyor, Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerlerinde satışınızı gerçekleştirirken doğru ürün göndermek sizin vazgeçilmez önceliğiniz olması lazım. Çünkü alıcı size vermiş olduğu sipariş sonrası hem ürününü iade ediyor hem de sizin markanızı olumsuz değerlendiriyor. Bu da sizin marka itibarınızı zedelemekle kalmayıp kargo ücretini de ödemeniz tüm bu olumsuz süreçleri olanak kılıyor. Bu yüzden pazaryerleri sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri doğru ürün göndermek olmalıdır.

 

Günümüz de istatistik verilerine göre  %30-%40 yanlış ürün gönderme oranı var yani siz her 10 adet ürününüzde 3 veya 4 tanesini yanlış gönderiyorsunuz bu da sizin hem zarar etmenizi sağlıyor hemde marka itibarınızı zedeliyor.

 

Kargo Seçeneği

Ücretsiz kargo seçeneği günümüzde oldukça önemli bir hale geldi. Çünkü genelde alıcılar aldıları ürün dışında başka bir şeye para ödemek istemiyolar yani kargoya para vermek istemiyolar. Pazaryerlerinde satıcılar 100₺ ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz gibi kampanyalar yapsalarda bu bazı alıcıları tatmin etmiyor. Bu yüzden kargo konusunda kampanyalar yapmak veya ücretsiz kargo seçeneği oluşturmak önemli bir unsur.

 

Kampanyalar ve İndirimler

Pazaryerleride ki alıcıların en çok dikkatini çeken şeylerden biriside kampanyalar ve indirimlerdir. Kampanya dönemi içinde veya dışında bol bol indirimler ve kampanyalar düzenlemek hem sizin popüleritenizi arttıracak hemde markanızı ön plana çıkaracaktır.

 

Promosyon

Bir ürünün yanında çok fazla revaç görmemiş bir ürünü veya o ürünün satışını daha da çok arttırmak için ufak veya büyük çaplı promosyonlar yapılabilir. Mesela 250 tl üstü alışveriş için 2. Ürüne %50 indirim gibi promosyonlar veya Kahve makinesi alan yanında 500 gr. KuruKahveci Mehmet Efendi kahvesi hediye gibi promosyonlar yapılabilir. Böylece hem müşterilerin ilgisini daha çok çekecek hemde satış oranlarınız da yükselişe geçeceksiniz.

 

Ön Plan

Satışınızı arttırmanın bir diğer yolu ise zaten çok satan ürünleriniz varsa eğer bunları pazaryerlerinde veya kendi sitenizde ön plana çıkarırsanız zaten satan bir ürünün daha çok kullanıcıyla bağlantıya geçmesi sonucu daha fazla satış oranları elde edebilirsiniz.

 

 

Related Post

1 Comment

Leave a Comment